
Лавандулата – любимото растение на малки и големи, което впечатлява с форма и цветове. Често свързваме Лавандулата (Lavandula Angustifolia) с безкрайни лилави поля, но за щастие можем да се любуваме на красивите ѝ нюанси и вкъщи. Тя може да се гледа както на двора, така и на закрито у дома, където вирее също толкова добре. И в двата случая обаче ви трябват подходящи условия за отглеждането ѝ. Нека ги разгледаме заедно.
Засаждане на Лавандула – най-добри практики
Къде: Ако я засаждате в двора, то изберете най-слънчевите места. Тя може да издържи и далеч от идеалните за нея условия, но най-добре вирее в топла, добре дренирана почва, на ярка слънчева светлина. Ако ще я гледате вътре, то трябва отново да помислите къде е най-слънчево и топло.
Кога: Най-добре е през пролетта, април или май, когато почвата вече е по-топла и няма риск от замръзване. Ако пък я пресаждате в саксия за отглеждане на закрито, можете да го направите през цялата година.
Как: Когато пресаждате Лавандула, подгответе ѝ дупка, по-голяма от кореновата ѝ система, поставете я вътре, след което запълнете с почва и полейте обилно. Когато сеете семена, засадете ги на дълбочина от 3 мм. Разделете ги на разстояние от по 5 см едно от друго.
Мога ли да гледам Лавандула вътре вкъщи?
Да, разбира се! Можете да внесете красотата на Лавандулата у дома, като я засадите в саксия. Тя вирее добре и в затворени пространства, стига да следвате някои правила за отглеждането ѝ.
Когато я гледате вътре в дома, трябва да изберете слънчево и топло място, на което да я поставите. Най-подходящ би бил южен прозорец или такъв, който би ѝ осигурил поне 3-4 часа пряка слънчева светлина.
Завъртайте саксията всяка седмица за равномерен растеж и цъфтеж. Без достатъчно светлина Лавандулата ще има слаб растеж, ще спре да цъфти и ще бъде по-податлива на болести. Добрата вентилация и циркулация на въздуха съшо са много важни за добрия ѝ растеж.
Колко често трябва да поливам стайната Лавандула?
Поливайте Лавандулата обилно и наблюдавайте почвата. Добавяйте още вода тогава, когато тя е леко суха, но не напълно пресушена. Това може да доведе до пожълтяване на някои от цветовете на растението. Преполиването пък може да има друг ефект – гниене. Именно затова е важно да намерите златната среда и да следите точно кога почвата има нужда от още вода. За целта можете да я проверявате и чрез леко притискане с пръст.
Трябва ли да подрязвам Лавандулата?
Подрязването на клоните насърчава растежа на растението. Подрязвайте връхчетата от време на време. Така Лавандулата ще расте по-гъста.
Какъв тип почва ми е необходима за Лавандулата?
Лавандулата вирее в добре дренирана, леко песъчлива почва. За отглеждане на закрито използвайте качествена почва за саксийни растения и пресаждайте цветето веднъж годишно. Подхранвайте с тор с бавно освобождаване в началото на пролетта.
От колко светлина се нуждае Лавандулата?
За да обобщим отговора, ще кажем така – от много. Както вече споменахме, Лавандулата обича светлината. Тя вирее най-добре на пряка слънчева светлина, до прозорец, за предпочитане южен. Винаги избирайте най-светлите места у дома за нея.
Каква температура е най-подходяща за Лавандулата у дома?
Идеалните вътрешни температури през по-топлите месеци са 21°C през деня. От късна есен до зимата температурите трябва да са по-ниски – около 15°C до 19°C през деня. И въпреки това Лавандулата издържа на широк диапазон от температури, така че трудно ще я простудите.
Трябва ли да пресаждам Лавандулата?
Пресаждането ѝ е препоръчително. Разгледайте я добре. Ако има корени, стърчащи от дренажните отвори, или пък забележите, че цветето вече не расте, това ще ви послужи като сигнал да действате. Друг подобен знак е почвата – ако водата преминава през нея, като едва я овлажнява, то е време да пресадите Лавандулата.
Токсична ли е Лавандулата?
Лавандулата не е токсична за хората и често се използва в ароматерапията.
Относно животните – за тях растението е токсично при поглъщане, но ароматът му е напълно безвреден.
Разгледайте Лавандули в airplants.bg.